top of page

בעיות אגן אצל כלבים

בעיות אגן נפוצות בעיקר בקרב כלבים גדולים עד בינוניים, אך ניתן לראותן מתפתחות במידה מועטה יותר, גם בקרב כלבים גזעיים ומעורבים מכל הגדלים.


החולשה ברגליים האחוריות המשפיעה על איכות ואורח חייו של הכלב, מתחילה בגיל מבוגר, כאשר הביטוי העיקרי לה בא לידי ביטוי בצליעה או קפיצה, גרירת רגליים ובמקרים קשים גם בפלג גוף תחתון שאיננו מתפקד כלל.


במרבית המקרים, נהוג להצביע על מחלת ההיפ-דיספלזיה (CHD) כגורם העיקרי לבעיה.


ההיפ-דיספלזיה הינה מחלה תורשתית, כאשר הסיכויים לפריצתה גדלים בקרב כלבים גדולים.


לצד זאת, נציין כי מדענים עוד טרם הצליחו לבודד את הגן אשר גורם ל-CHD, ולכן אין כל דרך למנוע את היתכנותה של המחלה - אלא לשקם, להתכונן ולהפחית באופן דרסטי את השפעתה העתידית.


האם ישנם גורמים נוספים לבעיות אגן אצל כלבים?


לצד מחלה תורשתית, בעיות אגן נחשבות לנפוצות גם בקרב כלבים הסובלים ממשקל עודף.


אכילת מזון באופן שאיננו תואם את צרכי גוף הכלב, עלולה להוביל לגדילה מהירה. העומס כתוצאה מן המשקל הגבוה ובגיל שאיננו תואם זאת, יכול להגביר את הסיכויים לחולשת אגן בגיל מבוגר.


גם כלבים אשר חוו פגיעה טראומתית בגופם, חשופים לסיכון מוגבר.


כלבים צעירים שעוד טרם סיימו את התפתחותם הפיזיולוגית ושחוו פציעה, כלבי ספורט החשופים לסיכונים שונים, כלבי שמירה וכן כלבים בעלי אופי שובב ופעיל שנהגו לרדוף אחר חתולים, רכבים וכיוצא בכך, ושחוו נפילות ופציעות משמעותיות.


אבחון בעיית אגן אצל כלבים


אבחון בעיות אגן אצל כלבים נעשה אצל הווטרינר המטפל, והוא כולל בדיקה אורטופדית מקיפה.


בין היתר, תיבדק ההיסטוריה הרפואית של הכלב לרבות אירועים משמעותיים אשר עשויים להוות זרז לקיומה של הבעיה, תתבצע בדיקה פיזית גופנית הכוללת את מישוש אזור האגן וכן את בדיקת חוליות עמוד השדרה, ובנוסף יילקחו צילומי רנטגן.


חשוב לציין: בקרב כלבים צעירים ניתן להבחין בסימנים מקדימים אשר מצביעים על היתכנותה של בעיית אגן בגיל מבוגר. הבדיקה נעשית אצל וטרינר בלבד.


בעיות אגן אצל כלבים

הפתרון טמון בחיזוק ומניעה


טיפול בחולשה באגן אצל כלבים, וכן בכל מפרק אחר, מתחיל בראש ובראשונה בחיזוק מסת השרירים, הגידים והרצועות. אלו שומרים על המפרקים ומפחיתים מהם את העומס.


חשוב לציין כי כמעט ואין כל דרך סבירה לשקם סחוסים שנפגמו. זאת למעט תוספים תזונתיים מסוימים המשפיעים במידת מה.


חיזוק השרירים ועבודה עקבית עם הכלב היא קריטית להשבת יכולת ההליכה ככל הניתן.


כמו-כן, נציין כי בקרב כלבים בעלי נטייה גנטית לבעיות אגן, או כלבים שחוו טראומה באזור זה, הרי שמומלץ לנקוט בטיפולים מניעתיים עוד שנים רבות קודם לכן. לצד הפחתת עוצמת החולשה שבאגן, חיזוק השרירים מונע כאבים ומסייע להפחית את הסבירות להזדקקות לפרוצדורה כירורגית.


פיזיותרפיה לכלבים

טיפול באגן מוחלש אצל כלבים במרכז דוגותרפיה


במרכז השיקומי לכלבים דוגותרפיה אנו מציעים תכנית חיזוק לאגן הכלב, המשלבת בין טיפולי הידרותרפיה ולבין פיזיותרפיה.


תכנית הטיפול משתנה על-פי נסיבות וחומרת החולשה והכאב שהכלב חווה. כך למשל, טיפול מניעתי לכלב שעודנו בריא יכלול תרגילים התואמים את מסוגלותו הפיזית, זאת אל מול כלב שלוקה במחלה או פיתח בעיות מפרק אחרות.


התרגילים כוללים הליכה על גבי הליכון מים יעודי. התרגולים מתבצעים על-ידי מטפלת מוסמכת בשיקום והידרותרפיה לכלבים, תוך שהמים מפחיתים את העומס על המפרק, ומסייעים לכלב לשקם את הליכתו ולחזק את שריריו.


לצד הידרותרפיה, תכנית הטיפול תכלול תרגילי פיזיותרפיה. התרגילים הפיזיותרפיסטיים נערכים על גבי משטחים ייחודיים המסייעים ליציבות הכלב. לצידם, משולב מכשור Tens שנועד לתת פולסים חשמליים לשרירי האגן והגב לצורך הפעלתם וחיזוק הרקמות.


תרגילים ביתיים לחיזוק אגן הכלב


חשוב לציין כי יעילותם של הטיפולים במרכז השיקומי היא גבוהה. גם בדרגות חומרה קשות, הרי שניתן להשיב אל הכלב את יכולתו להתנייד וכן להפחית את מידת הכאב.


עם זאת, אל לנו להסתפק בתרגילים המתבצעים במרכז השיקומי, וחשוב לבצע תרגילים ביתיים פשוטים (אך חשובים) אותם אנו מלמדים כחלק מן השיקום.


ניתן להחלים ללא תרגילים ביתיים – אבל נדגיש כי ההחלמה תהא מהירה הרבה יותר בזכותכם.


התייעצו איתנו


ברוכים הבאים לאתרי, שמי נועה, המייסדת של המרכז לחיזוק ושיקום כלבים - דוגותרפיה.


בכל שאלה והתייעצות בנושא בעיות אגן אצל כלבים, אני מזמינה אתכם ואתכן ליצור איתי קשר טלפוני או להשאיר לי פנייה באתר. אשמח לייעץ לכם בכל שאלה, ולבחון יחד אתכם את האפשרות לתוכנית טיפול מותאמת אישית אשר תאפשר לכלב וגם לכם, לשוב בהקדם אל השגרה.


Comments


bottom of page